Liczba odwiedzin: 80357

WALASEK Jan Janusz (ur. 1953r. Kielce)

W latach 1974–1980 studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom uzyskał w pracowni miedziorytu prof. Mieczysława Wejmana i w pracowni malarstwa prof. Jana Świderskiego.Od roku 2000 roku jest profesorem nadzwyczajnym w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach – doktorat i habilitacja – w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od ponad dwudziestu lat pracuje jako nauczyciel akademicki.

Uprawia twórczość w dziedzinie malarstwa, rysunku i grafiki. Jest autorem licznych wystaw indywidualnych oraz aktywnym uczestnikiem wielu wystaw zbiorowych: m.in. w Aarhus Amtskommune w Danii, „Art of Today”, International Exhibition Budapest, „Milijo 89” Goteborg. Uczestniczy w plenerów artystycznych.

Twórczość Jana Walaska obejmuje również sztukę słowa. Zbiór poezji zatytułowany ,,T-Tauri’’ zaprezentowany został na wernisażu ekspozycji obrazów inspirowanych tematyką zjawisk kosmicznych, towarzyszącej otwarciu Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Wystawa tak wkomponowała się w przestrzeń budynku, że przyjęła formę ekspozycji stałej. Sztuka Jana Walaska jest odbiciem jego szerokich zainteresowań: z jednej strony współczesną fizyką, astronomią i kosmologią, a z drugiej – muzyką, filozofią, historią kultury i wymarłych cywilizacji, a w szczególności światem fascynującej filozofii i starożytnych religii Azji.

Dostępne prace:

Brak zdjęciaBrak zdjęciaBrak zdjęcia
Brak zdjęcia