Liczba odwiedzin: 90719

PAMUŁA Jan (ur. 1944r. Spytkowice k. Oświęcimia)

Artysta studiował malarstwo i grafikę w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, 1961 -1968, i w Ecole Nationale Supérieure des Beaux Arts w Paryżu, 1967. Dyplom uzyskał w 1968 roku. Obecnie jest profesorem w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W latach 1996-2002 - Prorektor; 2002-2008 – Rektor ASP w Krakowie; 1992 – Visiting Professor w UCONN /USA/; 2013 – Laureat Nagrody Miasta Krakowa. Jest wieloletnim członkiem ZPAP, oraz członkiem "Grupy Krakowskiej", wielokrotnym kuratorem oraz jurorem wystaw i konkursów.

Uprawia malarstwo, grafikę i media elektroniczne. Ponad 60 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Udział w kilkuset wystawach zbiorowych, międzynarodowych, krajowych i zagranicznych.

Prace artysty w zbiorach muzealnych: Muzeum Narodowe w Warszawie; Muzeum Narodowe Krakowie; Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie; Muzeum ASP w Krakowie Muzeum im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Architektury we Wrocławiu; Muzea Okręgowe / Szczecin, Chełm, Lublin, Radom/;Zbiory Biblioteki Jagiellońskiej, Biblioteki Gdańskiej, Politechniki Krakowskiej, Zbiory Graficzne ASP w Krakowie; Victoria and Albert Museum w Londynie; Albertina w Wiedniu; Portland Art Museum w Oregon; Muzeum w Bochum; Mondrian Museum w Amersfoort; Vass Collection, Veszprem; Kolekcja Peter C. Ruppert „Sztuka Konkretna w Europie po 1945”, Muzeum w Würzburgu.

Otrzymał liczne nagrody, zwłaszcza za twórczość graficzną na wystawach międzynarodowych i ogólnopolskich. W 2003 roku - Nagroda im. Witolda Wojtkiewicza za wystawę malarstwa „ Obiekty geometryczne – retrospekcja” w Starmach Gallery.

Dostępne prace:

Brak zdjęcia